امروز

شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

Urmia University

Scientific International Relations Office

مرکز آزفا (آموزش زبان فارسی) دانشجویان بین المللی دانشگاه ارومیه

 

 معرفی مرکز

 

با هدف گسترش فرهنگ و ادبیات ایران در خارج از کشور، مرکز آموزش زبان فارسی ویژه دانشجویان خارجی دانشگاه ارومیه اقدام به برگزاری دوره های منظم آموزش زبان فارسی نموده است. این مرکز با ارائه دوره‌های آموزش زبان فارسی در تمامی سطوح، فرصتی برای یادگیری زبان فارسی برای دانشجویان خارجی متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه ارومیه و دیگر دانشگاههای استان آذربایجان غربی را فراهم کرده است. مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه ارومیه در تابستان سال 1401 اقدام به اخذ مجوز از وزارت علوم تحقیقات وفناوری نموده است.

موقعیت منحصر به فرد استراتژیک استان آذربایجان غربی و همجواری آن با سه کشور عراق ، ترکیه و جمهوری آذربایجان و وجود پتانسیل های علمی، بستری مناسب برای تحصیل دانشجویان غیرایرانی در این استان را فراهم نموده است.

شرایط پذیرش

 • تبعه کشور غیرایرانی
 • نداشتنن منع قانونی برای ادامه تحصیل و تشکیل پرونده
 • رعایت معیارها و ضوابط آموزشی، دانشجوئی و انضباطی دانشگاه
 • پس از فراهم آمدن شرایط مذکور، دانشگاه ارومیه شرایط ورود و تحصیل شما را بطور کامل مهیا می سازد. 

 

دوره ویژه دانشجویان بین المللی پذیرش شده در دانشگاه ارومیه

دوره های آموزش زبان فارسی دانشگاه ارومیه ویژه دانشجویان بین المللی با هدف ارتقاء مهارت های زبانی فارسی آموزان در تمام مهارت ها و مولفۀ های زبان شامل: نگارش و دستور، گفت وشنود (مکالمه)، واژه شناسی با بهره گیری از جدیدترین شیوه های آموزش زبان فارسی برنامه ریزی شده است. متقاضیانی که در آزمون ورودی تعیین سطح نمره متوسط به بالا را کسب نمایند نیازی به گذراندن دوره زبان فارسی ندارند و در رشته تخصصی خود برای تحصیل ثبت نام خواهند شد. 

سرفصل دروس:

بیان شفاهی عمومی 1و 2

درک شنیداری عمومی 1 و 2

درک خوانداری عمومی 1و 2 

نگارش عمومی 1و2 

طول دوره آموزش زبان فارسی در سه سطح مقدماتی، میانی و پیشرفته به صورت یک ترم 16 هفته ای (320 ساعته کل دوره) در گروه های 15 تا 20 نفری ارائه می گردد. پس از گذراندن و اتمام موفقیت آمیز دوره، دانشجویان بین المللی برای تحصیل به زبان فارسی در رشته تخصصی مورد نظر آماده می شوند. این دوره شامل برگزرای برنامه های متنوع ایرانشناسی، گردشگری، بوم گردی وبرنامه های ورزشی و تفریحی با هدف ایجاد فرصتهای بیشتر برای تقویت مهارتهای ارتباطی و آشنایی بیشتر با زبان و فرهنگ ایران هم خواهد بود. 

 • از ویژگیهای بارز این دوره‌ها، به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:
 • ۱. آموزش زبان فارسی بر اساس یک برنامه آموزشی تکلیف و ارتباط محور
 • ۲. آموزش زبان فارسی با استفاده از کتاب‌های ارتباطی جدید

  ۳. یادگیری زبان فارسی در قالب یک برنامه آموزشی یکپارچه (یادگیری + تجربه عینی)

 •  دوره آموزش زبان فارسی

   

  سطح

  دوره

  ساعت آموزشی

  نوآموز (N)

  مقدماتی1

  40

  مقدماتی (A)

  مقدماتی2

  60

  پیش میانی B1

  میانی1

  40

  میانی B2

  میانی2

  60

  پیشرفته 1 C

  پیشرفته1

  60

  پیشرفته C2

  پیشرفته 2

  60

   

  مجموع ساعت آموزشی

  320

   

 دوره ­های تخصصی زبان و ادبیات فارسی

 • این دوره ویژه ی افرادی است که مشتاق اند تا علاوه بر یادگیری زبان فارسی، آگاهی قابل توجهی در ادب و شعر فارسی کسب نمایند. از مباحث مورد بحث در این دوره می توان به گسترهی متنوع از دروس در باب چهره های برجسته ی ادبیات کلاسیک ایران از جمله مولوی، حافظ، سعدی، خیام تا ادبیات مدرن معاصر اشاره کرد.