امروز

جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲

Urmia University

Scientific International Relations Office

ویزا و امور کنسولی

 

 

 

ویزا و امور کنسولی

امور کنسولی با هدف تسهیل در روند اجرائی امور مربوط به دانشجویان خارجی (از قبیل ویزای تحصیلی، صدور اقامت، تمدید اقامت، خروج و مراجعت) از طریق ارتباط با سازمان اموردانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  انجام وظیفه می نماید. به منظور هماهنگی و رعایت قوانین کنسولی، آگاهی از اصول و ضوابط مربوطه برای کلیه دانشجویان غیر ایرانی امری ضروری است و انتظار میرود این افراد از قوانین مرتبط آگاهی داشته و دراجرای امور طبق آن عمل نمایند.

 

الف- صدور روادید تحصیلی

 دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه ارومیه را  دارند باید با ویزای تحصیلی E وارد کشور شوند. بدین منظور لازم است متقاضیانی که پذیرش دانشگاه ارومیه را دریافت داشته‌­اند، مدارک لازم شامل اسکن عکس پرسنلی و پاسپورت را آماده و به همراه فرم ویزا تکمیل شده به امور کنسولی دفتر روابط بین الملل از طریق ایمیل اختصاصیvisaurmia@gmail.com ارسال نمایند. ضروری است دانشجویان به مهلت انقضای پاسپورت خود توجه نموده و 6 ماه قبل از اتمام مهلت آن نسبت به تعویض آن اقدام نمایند.

 

پس از صدوربرگه مجوزاخذ ویزا Visa Grant مراتب از طریق ایمیل به اطلاع متقاضی رسانده می­شود تا در مهلت درج شده دربرگه مذکوربا مراجعه به سفارت یا کنسولگری ایران در کشور متبوع و صدورویزای دانشجویی به ایران وارد شود.

 

نکته1: لطفاً به مهلت داده شده جهت اخذ ویزای تحصیلی طبق تاریخ مندرج در برگه مجوز ویزا (Visa Grant) توجه فرمائید.

 

نکته2: پس از ورود به ایران با ویزای تحصیلی لطفاً به مهلت یک ماهه جهت اخذ اقامت تحصیلی دقت نمایید.

 

نکته 3: چنانچه در بازه زمانی فوق الذکر اقامت صادر نگردد نسبت به تمدید ویزای دانشجوئی اقدام فرمائید.

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزا:

1-اسکن عکس پرسنلی (اسکن رنگی عکس پرسنلی پشت زمینه سفید با فرمت jpg یا jpeg و رزولوشن  400 پیکسل عرض در 600 پیکسل ارتفاع (حجم کمتر از 500 کیلو بایت و بیشتر از 10 کیلو بایت، بصورت عمودی باشد به نحوی که ارتفاع آن بیشتر از عرض باشد).

۲ – اسکن رنگی پاسپورت) افقی، رزولوشن 800 عرض در 600 ارتفاع ( حجم کمتر از 100 کیلو بایت) (اعتبار انقضای پاسپورت باید حداقل 6 ماه باشد.)،

۳ - تکمیل فایل ویزا دقیقاً مطابق اطلاعات پاسپورت و ارسال آن به صورت فایل Word

تذکر ۱) فایل ویزا فقط باید به صورت word  (قابل ویرایش) ارسال گردد. درج اطلاعات در قسمت لاتین/انگلیسی اجباری می باشد. درج مشخصات در ستون فارسی اختیاری می باشد.

تذکر ۲) به پاسپورتهایی که کمتر از 6 ماه اعتبار داشته باشند ترتیب اثر داده نخواهد شد.

تذکر ۳) آدرس ایمیل و شماره واتساپ دانشجویان بدلیل اینکه ویزای تحصیلی شان به این آدرسها ارسال می شود در فایل ویزا بایستی دقیق درج و فعال باشد.

تذکر ۴) دانشجویان بلافاصله بعد از دریافت ویزای تحصیلی شان باید به محل کنسولی (سفارت و یا کنسولگری ایران در کشور متبوع) که در فایل ویزا ذکر کرده اند مراجعه نموده و اصل ویزای ممهور شده خود را دریافت و به دانشگاه مراجعه نمایند.

تذکر ۵) متقاضی ویزای تحصیلی بعد از مراجعه به دانشگاه و انجام امورات درخواست صدور اقامت تا دریافت اقامت یکساله تحصیلی (عموماً دو هفته تا بیست روز طول می کشد) حق خروج از مرز را ندارد.

 

 ب) صدور اقامت تحصیلی

دانشجویانی که با ویزای تحصیلی وارد ایران شده اند قبل از انقضای مهلت ویزا سریعاً باید نسبت به اخذ قامت تحصیلی اقدام نمایند. بدین منظور ابتدا بایست با در دست داشتن ویزای صادره و پاسپورت به دفتر کنسولی روابط بین الملل مراجعه و پس از ارسال مدارک در دفتر بین الملل به سازمان امور دانشجویان، رونوشت درخواست اقامت را جهت اعلام حضور و تشکیل پرونده به اداره گذرنامه استان تحویل دهند و طبق هماهنگی لازم به اداره اتباع مراجعه نمایند. لازم است در طی مدت طی مراحل لازم از خروج از کشور خودداری نمایند والا ویزای آنها لغو خواهد شد. اقامت صادره یک ساله می­باشد.

 

ج) تمدید اقامت

 دانشجویانی که اقامت تحصیلی دارند یک ماه قبل از اتمام مهلت اقامت می­بایست نسبت به تمدید اقامت اقدام نمایند. بدین منظور بایست با در دست داشتن مدارک لازم شامل گواهی اشتغال به تحصیل و پاسپورت به دفتر کنسولی روابط بین الملل مراجعه نمایند. قابل ذکر است با توجه به بخشنامه پلیس مهاجرت و اتباع به ازای هر روز تاخیر مشمول جریمه به مبلغ 45 هزار تومان خواهند شد.

 

د) صدور برگه خروج مراجعت

پس از اخذ اقامت تحصیلی، دانشجویان موظفند قبل از خروج از ایران ابتدا به دفتر کنسولی روابط بین الملل مراجعه و با در دست داشتن نامه درخواست مجوز خروج مراجعت به اداره گذرنامه استان مراجعه نمایند. معمولاً مجوز خروج مراجعت با اعتبار سه ماهه صادر میشود و دانشجویان می بایست قبل از اتمام مهلت مذکور نسبت به صدور مجدد اقدام نمایند.