امروز

شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

Urmia University

Scientific International Relations Office

شرایط و نحوه پذیرش دانشجویان خارجی

پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه ارومیه

در راستای توسعه و تحکیم همکاریها و تبادلات فرهنگی، علمی، آموزشی و پژوهشی بین‌المللی بین ایران و دیگر کشورها و با هدف تقويت و توسعه مبادلات فرهنگي و تاثير گذار در جذب بيشتر نخبگان، انديشمندان و كارشناسان ساير كشورها و کمک به رشد و اعتلای آموزش عالی به ویژه در کشورهای همسایه، دانشگاه ارومیه به عنوان دانشگاه مادر استان آذربایجان غربی نسبت به پذيرش و جذب دانشجويان محترم خارجی واجد شرايط در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری (PhD) مطابق آیین‌نامه پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش‌عالی جمهوری اسلامی ایران اقدام مي‌نمايد. 

 

 

 شرايط پذيرش دانشجویان خارجي جهت ادامه تحصيل در دانشگاه ارومیه
۱- شرايط عمومي
الف) نداشتن منع قانوني براي ادامه تحصيل از نظر مقررات آموزشي
ب) داشتن تاييديه از نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در كشور مربوطه يا وزارت امور خارجه
ج) داشتن مدارك تحصيلي مقاطع قبلي مورد تاييد مراجع ذيصلاح
د) تسلط به زبان فارسي 

۲- شرايط اختصاصي
الف) در مقطع كارشناسي: متقاضيان ادامه تحصيل در مقطع كارشناسي بايد داراي مدرك ديپلم (معادل پايان دوره تحصيلات متوسطه در ايران) و پيش دانشگاهي يا معادل آن باشند. اين مدارك بايد توسط مراجع ذيربط تاييد شوند.
ب) در مقطع كارشناسي ارشد: متقاضيان مقطع كارشناسي ارشد بايد مدرك كارشناسي معتبر داشته باشند. گروه آموزشي مربوطه وضعيت علمي متقاضي در رشته درخواستی را بر اساس سوابق تحصيلي و در صورت لزوم مصاحبه علمی غیر حضوری تایید نماید.

ج) در مقطع دكتري: متقاضيان مقطع دكتري بايد مدرك كارشناسي ارشد معتبر كه به تاييد مراجع ذيصلاح رسيده است، داشته باشند. حداقل معدل قابل قبول كارشناسي ارشد ۱۴ مي باشد. گروه آموزشي مربوطه وضعيت علمي متقاضي در رشته درخواستی را بر اساس سوابق تحصيلي و در صورت لزوم مصاحبه علمی غیر حضوری تایید نماید.

توجه: علاوه بر برگزاری دوره های عادی دکتری به صورت واحد درسی و رساله دکتری، دانشگاه ارومیه دوره دکتری پژوهش محور  PhD by Research را هم برگزار می نماید. علاوه بر مدارک فوق، متقاضیان این دوره ها نیاز به تهیه و ارائه پروپوزال دکتری در یک زمینه تخصصی مرتبط با رشته تحصیلی خود همراه با دیگر مدارک تحصیلی وهویتی در موقع ثبت نام می باشند.

تسلط به زبان فارسی جزو شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش دوره دکتری پژوهش محور نمی باشد. زبان نگارش رساله می تواند انگلیسی و یا فارسی باشد. 

قابل توجه متقاضیان تحصیل در دوره های ارشد و دکتری نیمسال تحصیلی دوم سال تحصیلی (ترم بهار)

اطلاعیه: طبق مصوبه اخیر هیات رییسه دانشگاه ارومیه، برای نیمسال دوم سال تحصیلی 98 (Spring Semester)، تشکیل دوره های جدید در مقاطع تحصیلی ارشد و دکتری برای دانشجویان خارجی مطابق شرایط زیر خواهد بود:

1. حداقل تعداد 10-8 نفر متقاضی (حد نصاب لازم) در رشته مورد نظر در سطح کارشناسی ارشد و حداقل 5-3 متقاضی دانشجوی خارجی در مقطع دکتری رشته مورد نظر پذیرش قطعی و افراد پذیرش شده ثبت نام نمایند. منظور از پذیرش قطعی تایید توان علمی متقاضی از طرف گروه مربوطه و تایید تسلط به زبان فارسی در حد متوسط به بالا مطابق آزمون بسندگی زبان فارسی دانشگاه ارومیه Urmia University Persian Proficiency Test می باشد.

2. گروه درسی مربوطه با راه اندازی دوره مجزا و اختصاصی برای دانشجویان خارجی در نیمسال دوم مطابق استعلام معاونت محترم آموزشی دانشگاه ارومیه موافقت نماید. لازم به توضیح است دانشگاه ارومیه و تقریبا تمام دانشگاه های تابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) از دانشجویان ایرانی جدید در تمام مقاطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) تنها در نیمسال اول سال تحصیلی Fall Semester طبق آزمون کنکور سراسری سازمان سنجش ایران دانشجو می پذیرند و عموما برای نیمسال دوم پذیرش دانشجوی جدید برای دانشجویان ایرانی ندارند. این اطلاعیه دانشجویان خارجی فعلی دانشگاه ارومیه را شامل نمی شود. ممنون می شویم به متقاضیان جدید تحصیل در نیمسال دوم سال 1398/2019 اطلاع دهید.